Bractwo Śpiewacze z Tanowa – unikalna grupa muzyczna kształtująca europejski repertuar chóralny

Bractwo Śpiewacze z Tanowa – unikalna grupa muzyczna kształtująca europejski repertuar chóralny

Bractwo Śpiewacze, które swoje początki ma w Tanowie, to owoc pięcioletniej inspiracji męskimi chórami z różnych zakątków Europy. Grupę tworzy trzynaście osób, które łączy nie tylko pasja do śpiewu, ale także fakt, że żadne z nich nie posiada formalnego wykształcenia muzycznego. Każdy z nich jest samoukiem i na co dzień zajmuje się zupełnie innymi zawodami – wśród nich znajdują się studenci, emeryci, jak również praktycy takich dziedzin jak informatyka, murarstwo, rolnictwo, mechanika, psychologia czy prawo. Spotykają się dwa razy w tygodniu na próbach.

Ich repertuar jest zróżnicowany i obejmuje wiele pieśni, w tym także polskie utwory cechowe. Zespół podjął ważną decyzję o niewiernym odtwarzaniu zapisu nutowego – zamiast tego postanowili samodzielnie interpretować utwory, dając im własny, wyjątkowy charakter. W tworzeniu aranżacji wielogłosowej na chór męski pomagał im znany kompozytor ze Szczecina – Paweł Kornicz. Instrumentalne partie przygotował i nagrał z kolei Marek Kruszyński. W skład Bractwa wchodzą między innymi Piotr Biniek, Maciej Połczyński, Tadeusz Nosek, Paweł Kornicz, Marek Kruszyński, Zbyszek Kotula, Jakub Arch i Rafał Foremski.

Ich niezwykła historia została przedstawiona w reportażu „Męskie śpiewanie w Tanowie”, autorstwa Małgorzaty Furgi i Piotra Binkiego. Reportaż ten jest pięknym obrazem męskiej przyjaźni i pasji do muzyki. Będzie on przypomnieniem w dzisiejszej audycji Fonosfera.

Po audycji odbędzie się dyskusja na temat pierwszego polskiego Kongresu Chłopców i Mężczyzn, który planowany jest na najbliższą sobotę w Krakowie. Audycję poprowadzi Joanna Skonieczna, a rozpoczęcie zaplanowano na godzinę 22.