Afrykański pomór świń nawiedza nową lokalizację: Po raz pierwszy pod Szczecinem

Afrykański pomór świń nawiedza nową lokalizację: Po raz pierwszy pod Szczecinem

Afrykański pomór świń (ASF) ponownie pokazał swój destrukcyjny charakter, tym razem na terenie pod Szczecinem, gdzie odkryto ognisko wirusa w niewielkim chlewie. Jest to zdarzenie, które niepokoi hodowców zarówno z Polski, jak i z Niemiec, gdyż oznacza to debiut ASF w danym regionie.

Afrykański pomór świń nadal stanowi poważną zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej. Według informacji zweryfikowanych przez służby weterynaryjne, mamy do czynienia z 26. potwierdzonym ogniskiem tej choroby. Zakażony teren znajduje się niedaleko Szczecina, dokładniej w miejscowości Przęsocin, należącej do gminy Police w powiecie polickim w województwie zachodniopomorskim. Ognisko skupiało sześć tuczników. Do tej pory w 2022 roku nie stwierdzono wcześniej występowania ASF na Zachodnim Pomorzu. Ostatnie ognisko zostało zlokalizowane w lipcu 2022 r., blisko Gryfina.

Pomimo podejmowania surowych działań prewencyjnych przez lokalne organy rządowe, nie udało się zapobiec wybuchowi ASF. Po odnalezieniu dzika padłego na skutek ASF na początku września, wojewoda zachodniopomorski postanowił wprowadzić zakaz wstępu do lasów powiatu polickiego. To decyzja obejmująca swoim zasięgiem wszystkie obszary leśne pod administracją Nadleśnictwa Trzebież.