Rewolucja na skrzyżowaniu Bogumińskiej i Hożej: Nowa organizacja ruchu już w ten weekend!

Rewolucja na skrzyżowaniu Bogumińskiej i Hożej: Nowa organizacja ruchu już w ten weekend!

W Szczecinie, na skrzyżowaniu ulic Bogumińskiej i Hożej, szykują się istotne zmiany mające na celu poprawę bezpieczeństwa oraz płynności ruchu. Prace nad nową organizacją ruchu zaplanowano na nadchodzący weekend, z zastrzeżeniem, że realizacja uzależniona będzie od warunków pogodowych.

Przebudowa skrzyżowania dla lepszego ruchu

Zmiany przewidują szereg modyfikacji, które mają na celu usprawnienie przejazdu pojazdów oraz poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu. Nowy pas prawoskrętu zostanie dodany dla kierunku od centrum Szczecina do Polic, co pozwoli na oddzielenie ruchu skręcającego od tego, który porusza się na wprost. Dodatkowo, pas włączeniowy w kierunku Polic do centrum zostanie przekształcony na pełnoprawny pas ruchu, umożliwiający jazdę we wszystkich kierunkach.

Udogodnienia dla komunikacji miejskiej

W ramach projektu planowane jest również wprowadzenie buspasa w kierunku centrum Szczecina, zakończonego zatoką autobusową. Ma to na celu zwiększenie efektywności i komfortu podróży autobusami, skracając czas przejazdu i poprawiając warunki podróżowania mieszkańców.

Rzecznik prasowy Miasta Szczecin, Piotr Zieliński, zwraca uwagę, że podczas prac mogą wystąpić miejscowe utrudnienia w ruchu, dlatego apeluje się do kierowców o szczególną ostrożność oraz przestrzeganie tymczasowego oznakowania. Inwestycja ta jest częścią większego projektu rozwoju infrastruktury dla pieszych i rowerzystów wzdłuż ulic Bogumińskiej i Obotryckiej.

Etapy realizacji projektu

Zadanie podzielono na dwa kluczowe etapy. Początkowy etap obejmuje budowę ścieżki rowerowej i chodnika wzdłuż ul. Obotryckiej i Bogumińskiej, od ul. Jana z Czarnolasu do zjazdu na stację benzynową. Obejmuje to również remont zjazdu przy Zachodniopomorskim Centrum Edukacji, wzmocnienie skarpy oraz modernizację sygnalizacji świetlnej.

Drugi etap skupia się na rozwinięciu infrastruktury rowerowej i dla pieszych od stacji benzynowej do ul. Pokoju, w tym poszerzeniu jezdni na skrzyżowaniu z ul. Pokoju, co ma zapewnić lepsze warunki dla pieszych i rowerzystów.

Finansowanie i zarządzanie projektem

Całkowity koszt inwestycji wynosi 7 360 000 zł brutto, a realizacją zajmuje się firma ZRIB D.Y.K.O.W.S.K.I. Sp. z o.o. Projekt jest częścią Priorytetu 3 Fundusze Europejskie na rzecz mobilnego Pomorza Zachodniego, który wspiera rozwój zrównoważonego transportu miejskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o. odpowiadają za nadzór, co ma zapewnić efektywne zarządzanie projektem.

Źródło: Urząd Miasta Szczecin