Nowatorski beton żelowy – rewolucyjny wynalazek dr inż. Jarosława Strzałkowskiego z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
Dr inż. Jarosław Strzałkowski, pracujący na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, wprowadził niecodzienną innowację w dziedzinie budownictwa. Zastosował unikalną technologię, która polega na mieszaniu cementu z dodatkiem skrobi, a następnie podgrzewaniu mieszaniny do momentu uzyskania konsystencji żelu. Wynikiem jest beton żelowy – materiał o niezrównanej wytrzymałości, przewyższającej standardowe betony komórkowe, a także o znakomitej zdolności do zatrzymywania ciepła.
Podstawowym celem przedsięwzięcia było stworzenie materiału porowatego o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. W tradycyjnym betonie komórkowym, porowatość uzyskuje się przez napowietrzanie proszkiem aluminium. Dr Strzałkowski postanowił pójść inną drogą – polegającą na procesie żelowania. Nie tylko udało mu się osiągnąć ten cel, ale również stworzyć coś, na co nikt wcześniej nie wpadł.
Odkrycie to jest owocem 10-letniej pracy Strzałkowskiego w katedrze fizyki budowli i materiałów budowlanych na wydziale budownictwa i inżynierii środowiska ZUT. Na drodze do nowatorskiego betonu żelowego, naukowiec wykorzystał zjawisko powszechnie znane z gotowania kisielu. Woda ze skrobią, podgrzewana powyżej temperatury żelowania (na przykład 60 stopni), przechodzi w stan żelu. Tak powstała substancja żelowa tworzy szkielet dla spoiwa budowlanego – cementu. Po stwardnieniu cementu otrzymujemy jednorodny, porowaty materiał o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych.