Jak przygotować dziecko do testu certyfikacyjnego z języka?
Egzamin certyfikacyjny to cenne narzędzie pozwalające uzyskać wiedzę o tym, jakie faktycznie dziecko ma umiejętności językowe. Od pewnego poziomu certyfikaty takie jak FCE czy CAE to przepustki na zagraniczne studia, profesjonalny kurs, czy potwierdzenie kompetencji językowych ważnych dla przyszłości zawodowej.
Kurs języka – od tego warto zacząć
Przygotowanie do egzaminu certyfikującego warto przede wszystkim rozpocząć od zapisania dziecko na odpowiedni kurs językowy. Warto sobie wspólnie założyć cel i do niego dążyć, szczególnie kiedy mówimy o egzaminach takich jak PET (B1) czy FCE (B2). To egzaminy, do których po kursie angielskiego dla dzieci w Szczecinie przystąpić mogą uczniowie klas 6-7 (PET) czy licealiści (FCE).
Odpowiednio zaplanowana nauka jest kluczowa. Dobre szkoły językowe do PET (czyli poziomu nieco wyższego od tego, którego oczekuje się na egzaminie ósmoklasisty) są w stanie przygotować dziecko rok, a nawet dwa lata przed ukończeniem podstawówki. Wiele zależy od tego, kiedy uczeń rozpoczął naukę oraz to, jak była ona prowadzona. Z dobrze przygotowanym lektorem i zaangażowanymi rodzicami, a także własną motywacją wewnętrzną dziecko jest w stanie do poziomu B1 dojść stosunkowo szybko. Z pewnością pomoże mu w tym kurs językowy w Szczecinie: https://earlystage.pl/pl/szkola/szczecin.
Domowe wsparcie
Już w przypadku PET liczy się (oczywiście na odpowiednim poziomie) obycie z językiem. W domu możesz więc zrobić naprawdę wiele, aby pomóc dziecku w przygotowaniach do testu poziomującego. Możecie wspólnie oglądać bajki, seriale lub spróbować zamiast wieczornych polskich wiadomości posłuchać tych zagranicznych. Oczywiście nie warto się nastawiać, że dziecko czy nastolatek zrozumie wszystko od razu, lecz warto postawić przede wszystkim na osłuchanie się z angielskim niż tłumaczenie każdego niezrozumiałego słówka. Możecie również pomyśleć o wspólnym, choćby krótkim wypadzie do Londynu lub innego brytyjskiego miasta. Kontakt z językiem w najbardziej naturalnej przestrzeni jego użycia także może wiele dać.
Oswoić stres
Przygotowanie psychologiczne jest w przypadku egzaminów certyfikujących nie mniej istotne niż to merytoryczne, dlatego warto spróbować oswoić dziecko z sytuacją, która je czeka, szczególnie jeśli to pierwsze podejście do egzaminu. Nie należy budować wielkich oczekiwań, które mogą na niektórych uczniów działać paraliżująco. Każdy wynik powinien być traktowany w kategorii informacji zwrotnej odnośnie tego, co już zostało opanowane oraz nad czym dalej można pracować.
Warto rozmawiać o takim spojrzeniu – jest to ogromnie istotne, ponieważ pozwala uczniowi podejść do testu bez poczucia odpowiedzialności złożonej na jego barkach. To daje większy luz i zmniejsza stres, który jest największym wrogiem podczas egzaminu. Warto także – być może wspólnie z nauczycielem – przedyskutować, jak pomóc dziecku w planowaniu własnych działań. Umiejętność podjęcia decyzji, na które zadania poświęcamy więcej uwagi również ma znaczenie na egzaminie.