Szymon Hołownia w Szczecinie! Jaki jest cel wizyty?
Dziś (23.09) mieszkańcy Szczecina mieli okazję gościć Szymona Hołownię. Jaki jest cel wizyty znanego polityka? Hołownia będzie przebywał na Pomorzu Zachodnim dwa dni. Na dziś przypadł pierwszy dzień jego wizyty, podczas którego doszło do spotkania z przedstawicielami ochrony zdrowia. Następnym punktem dnia był briefing prasowy, jaki odbył się przed budynkami Technoparku Pomerania przy ul. Niemierzyńskiej w Szczecinie. Podczas konferencji dyskutowano głównie o stanie ochrony zdrowia w Polsce, ze szczególnym naciskiem na ratownictwo medyczne. W konferencji oprócz przedstawicieli ochrony zdrowia uczestniczyli również eksperci Instytutu Strategie 2050. Jednym z uczestniczących w spotkaniu ekspertów był Cezary Pakulski, współautor liczącego prawie tysiąc stron programu Stowarzyszenia, dotyczącego ochrony Zdrowia.
Hołownia i jego plan dotyczący usprawnienia systemu opieki zdrowotnej
Lider Stowarzyszenia 2050 podczas konferencji wielokrotnie podkreślił, że usprawnienie systemu opieki zdrowotnej jest sprawą priorytetową, na której powinno zależeć nam wszystkim. Od choroby, starości i śmierci nie da się uciec, lecz sprawny system opieki zdrowotnej może przyczynić się do znacznego wydłużenia życia obywateli Polski.
Według Hołowni pierwszym krokiem w kierunku sprawnego systemu opieki zdrowotnej jest troska o osoby pracujące w szpitalach i placówkach medycznych. Politycy powinni również zwrócić uwagę na ratowników medycznych, którzy stoją na pierwszym froncie, mając bezpośredni kontakt z chorym lub rannym. Od ich oceny sytuacji bardzo często zależy zdrowie i życie pacjenta. Tymczasem ratownicy medyczni traktowani są przez rządzących niedbale. Płace przedstawicieli tego zawodu pozostawiają wiele do życzenia. Istotny jest również brak samorządu oraz utrudnienia na drodze do rozwoju zawodowego, wywołane brakiem funduszy ze strony państwa. Ratownicy, którzy chcą się rozwijać i kształcić, muszą poświęcać na ten cel własne pieniądze. Zdaniem Szymona Hołowni ratownicy medyczny powinni mieć też łatwy dostęp do opieki prawnej oraz zagwarantowane wsparcie psychologiczne.
Przy tak złych warunkach zatrudnienia, strajki ratowników w stolicy, nie budzą specjalnego zaskoczenia. Rzecznik prasowy Ministerstwa zdrowia podkreśla jednak, że na tę chwilę zrealizowanie żądań ratowników jest niemożliwe, ze względu na brak funduszy. Rządzący przyznają jednak, że postulaty ratowników medycznych są słuszne.