Szczecin: co warto zobaczyć w tym mieście?

Szczecin: co warto zobaczyć w tym mieście?

Szczecin jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych zarazem miast, jakimi może nas oczarować Pomorze Zachodnie. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po jego terenie?

Szczecin i jego miejsce na mapie

Szczecin to ważny ośrodek gospodarczy, o którego znaczeniu decyduje przede wszystkim Odra i istniejący na niej port. To właśnie ta rzeka, poprzez Zalew Szczeciński, łączy miasto z Bałtykiem. Bliskość ważnych tras komunikacyjnych zapewnia temu miastu ważne miejsce we współczesnym biznesie, a spora ilość uczelni wyższych sprawia, iż Szczecin znajduje się na liście najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Miasto to może się również pochwalić malowniczą okolicą oraz długą historią, sięgającą IX stulecia. Dzięki temu miasto to stanowi kuszący cel wycieczki dla każdego miłośnika historii. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę podczas historycznej wędrówki po terenie miasta określanego mianem „Paryża Północy”?

Zamek książąt pomorskich

Zwiedzanie Szczecina nie może się obejść bez wizyty w tak ważnym miejscu, jakim jest zamek książąt pomorskich. Ta wiekowa budowla dumnie wznosi się na lewym brzegu Odry, a że jej potężna bryła jest widoczna z daleka, turyści chętnie poświęcają jej swój czas. Szczeciński zamek to wspaniałe detale architektoniczne, Duży Dziedziniec oraz Wieża Dzwonów, wykorzystywana dziś jako punkt widokowy. Zamek ten to również ciekawe wnętrza, które są obecnie wykorzystywane jako Muzeum Zamkowe. Na zamku organizowane są też liczne koncerty oraz międzynarodowe festiwale muzyczne, dzięki czemu zamek książąt pomorskich jest dziś jedną z najważniejszych placówek kulturalnych na terenie Pomorza.

Spacerkiem po Wałach Chrobrego

Wały Chrobrego są jednym z najważniejszych punktów na mapie tego miasta. Choć szczecińska starówka zachwyca licznymi bramami i pięknymi kamienicami, to właśnie Wały Chrobrego uznawane są za najbardziej reprezentacyjną część tego miasta. Piękne widoki na port oraz na miasto, ciekawe budowle – oto atrakcje, dzięki którym spacer po Wałach Chrobrego może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Na co warto zwrócić uwagę w tym miejscu? Na okazały gmach Wyższej Szkoły Morskiej, w którym dawniej mieścił się Zakład Ubezpieczeń Ziemskich. Wrażenie na zwiedzających może zrobić również budynek Muzeum Narodowego, pochodzący z początku XX stulecia, oraz gmach Urzędu Wojewódzkiego, w którym dawniej mieściła się Rejencja Prowincji Pomorskiej.

Skarby architektury sakralnej

Na terenie Szczecina nie brak zabytkowych świątyń, które mogą się pochwalić pięknymi sylwetkami oraz cennymi dziełami sztuki zgromadzonymi w ich wnętrzu. W gronie tych kościołów, którym z pewnością warto przyjrzeć się uważniej podczas zwiedzania Szczecina, wyróżnia się kościół św. Jakuba, pełniący rolę katedry. Wizyta w jego wnętrzu może dostarczyć niezapomnianych wrażeń wszystkim miłośnikom sztuki gotyckiej, na których czeka tu m. in. wspaniały ołtarz oraz pochodząca z XV wieku pieta. Nie brak tu również okazałych płyt nagrobnych, dzięki którym można tu zdobyć wiele cennych wiadomości na temat dawnych mieszkańców Szczecina. Do katedry tej warto zajrzeć również ze względu na potężny witraż (największy na terenie Pomorza), na którym przedstawiono Matkę Bożą z Dzieciątkiem oraz Ducha Świętego.
Innym kościołem, któremu w trakcie zwiedzania Szczecina warto poświęcić uwagę, jest gotycki kościół św. Piotra i św. Pawła, którego zewnętrzne ściany zdobią XV-wieczne płaskorzeźby przedstawiające dawnych mieszczan i rybaków. Z XVI wieku pochodzi kościół św. Jana Ewangelisty, kuszący ciekawą polichromią z XV wieku.

Szczecińskie pałace: co warto o nich wiedzieć?

Ciekawą grupą zabytków, z których Szczecin może być dumny, są też pałace. Jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu jest Pałac Grumbkowa, znany też jako Pałac pod Globusem. Ta ciekawa pamiątka z XVIII wieku jest interesującym przykładem stylu barokowego oraz perełką architektury, której z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Zachwyt wzbudza też klasycystyczny pałac Bartza, wzniesiony pod koniec XVIII stulecia. Ten zabytek intryguje przede wszystkim swą elewacją, ozdobioną popiersiami wybitnych kompozytorów oraz scenami przedstawiającymi winobranie oraz proces produkcji wina. Trzecim pałacem, któremu warto poświęcić swój czas, jest pałac Joński, które dawniej pełnił rolę Banku Królewskiego, potem Banku Cesarskiego, a po I wojnie światowej Deutsche Banku. Dziś, zgodnie z tradycją, dalej sprawdza się on jako siedziba placówki bankowej, dzięki czemu każdy może zajrzeć do jego pięknego wnętrza.

Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście?

Wiekowe świątynie oraz zamek książęcy nie są jedynymi atrakcjami, jakimi może nas zachwycić Szczecin. To miasto to również piękne aleje, place oraz parki, którym w czasie wycieczki również warto się przyjrzeć. Wielu wrażeń może dostarczyć nam spacer po alei Jedności Narodowej, przy której znajdują się liczne place. Do tych najciekawszych zalicza się plac Grunwaldzki z charakterystycznym pomnikiem Marynarza oraz plac Lotników. Przy tej charakterystycznej ulicy skupiło się sporo ciekawych budowli, w tym okazały gmach Urzędu Miejskiego, będącego cenną pamiątką z okresu międzywojennego, oraz pochodzący z końca XIX stulecia gmach, który obecnie służy jako siedziba rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego. Innym miejscem, które warto odwiedzić podczas spaceru po tym mieście, jest plac Orła Białego, znany dawniej jako Rynek Koński. Jasne Błonia, park im. Jana Kasprowicza – oto kolejne atrakcje, którymi Szczecin może oczarować każdego miłośnika zieleni.

Szczecin to piękne miasto, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten na nudę z pewnością nie będzie mógł narzekać. Cenne perełki dawnej architektury, ciekawe muzea i piękne place – wszystko to sprawia, że spacery po Szczecinie na długo pozostaną w naszej pamięci.