Zakaz kąpieli wprowadzony z powodu zakwitających sinic na szczecińskim jeziorze Dąbie

Zakaz kąpieli wprowadzony z powodu zakwitających sinic na szczecińskim jeziorze Dąbie

Ze względu na obecność szkodliwych sinic w wodzie, urząd miasta Szczecina ogłosił zakaz kąpieli na jeziorze Dąbie. To samo ograniczenie dotyczy plaż położonych w Stepnicy oraz Szczecinku. Woda ze względu na zanieczyszczenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia osób tam przebywających.

Informację o wprowadzeniu zakazu kąpieli na terenie kąpieliska Dąbie przekazała Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta UM Szczecin. Ograniczenie to ma obowiązywać do czasu zniesienia go przez odpowiednie służby. Pani Łątka podkreśliła również, że toksyny produkowane przez sinice mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Kąpieliska w Dąbiu borykają się z problemem sinic już od ponad dwóch tygodni. Tamtejsze plaże były zamknięte dla kąpiących się w dniach 31 lipca, 1 sierpnia, 6 sierpnia i 12 sierpnia. Chociaż jakość wody poprawiła się 13 sierpnia, to już dwa dni później, 15 sierpnia, ponownie wywieszono czerwone flagi sygnalizujące zakaz wchodzenia do wody.

Zakaz kąpieli został również wprowadzony na plaży miejskiej nad jeziorem Trzesiecko w Szczecinku, znanym jako kąpielisko nr 1. Podobne ograniczenia obowiązują od 30 lipca na kąpielisku w Stepnicy położonym nad Zalewem Szczecińskim. Zakaz kąpieli w jeziorze Drawsko w Czaplinku, gdzie od 31 lipca nie można było korzystać z wody ze względu na sinice, został zniesiony 14 sierpnia.

Warto pamiętać, że niektóre gatunki sinic produkują toksyny, które mogą spowodować różnego rodzaju dolegliwości. Kąpiel w wodzie zanieczyszczonej przez sinice lub przypadkowe połknięcie takiej wody może prowadzić do wysypki skórnej, łzawienia oczu, wymiotów, biegunki, a nawet gorączki.