Renowacja średniowiecznych murów obronnych w Stargardzie – etap przy ulicy Kasztelańskiej
Obecnie w Stargardzie trwa proces wzmocnienia i konserwacji historycznych murów obronnych. W tym przypadku prace dotyczą około 35-metrowego odcinka znajdującego się przy ulicy Kasztelańskiej. Ta część inwestycji pochłonie niemal 600 tysięcy złotych. Dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, Marcin Majewski, podaje, że na remont wybrano fragment murów, który został wielokrotnie przebudowywany, głównie na przełomie XIX i XX wieku.
Majewski wyjaśnia, że ta część murów obronnych znajduje się pomiędzy Bramą Wałową a Basztą Białogłówką. Dział Archeologii Muzeum będzie prowadził prace poszukiwawcze w zabytkowych czatowniach, znajdujących się w tym miejscu – były ich dwie. Obszar ten położony jest w pobliżu rzeki Iny i już od średniowiecza był intensywnie eksploatowany, wzmacniany oraz podnoszony.
Wcześniej zakończyła się blisko roczna renowacja odcinka murów przy ulicy Klasztornej. Dyrektor Majewski zaznacza jednak, że kolejne fragmenty murów wymagają natychmiastowej konserwacji.
Majewski uważa, że największym problemem jest odcinek znajdujący się w pobliżu Arsenału, czyli przy ulicy Basztowej, kończąc na granicy z Kanałem Młyńskim. To właśnie tam znajdują się pozostałości jednej z baszt. Jest to obszar podmokły, a być może trudności sprawia również pierwotne palowanie fundamentów.
Warto dodać, że na prace remontowe dotyczące murów obronnych miasto Stargard otrzymało ponad 1 milion 200 tysięcy złotych dofinansowania od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.