Na cmentarzu w Wielgowie pojawiła się innowacyjna Zniczodzielnia. Do czego służy i jak z niej korzystać?
Na jednym ze szczecińskich cmentarzy pojawiło się niedawno innowacyjne urządzenie – tzw. Zniczodzielnia. Maszyna stanęła przy nekropolii w Wielgowie, a jej obecność ma na celu sprawdzenie, czy rozwiązanie to sprawdzi się i spodoba szczecinianom.
Czym jest Zniczodzielnia?
Zniczodzielnia to ekologiczna maszyna zaprojektowana i zbudowana przez pracowników szczecińskiego Zakładu Usług Komunalnych. Pierwszy model testowy stanął na cmentarzu w Wielgowie. Jednak jeśli taki pomysł się sprawdzi, to planowo szafka pojawi się również na innych cmentarzach w Szczecinie. Koszt takiej pojedynczej, specjalistycznej Zniczodzielni to około 3.000 zł.
Innowacyjny pomysł, słuszny cel
Zniczodzielnia ma z założenia służyć dzieleniu się narzędziami do sprzątania grobów, sztucznymi kwiatami, dekoracjami oraz szklanymi zniczami do ponownego wykorzystania. Wszystkie niepotrzebne i zużyte, ale nadal pełniące swoją funkcję przedmioty można zupełnie samodzielnie pozostawiać w tej specjalistycznej szafce. Zamiast wyrzucać do śmietnika szklaną osłonkę od wypalonego znicza, można ją pozostawić w Zniczodzielni, by kolejna osoba mogła z niej skorzystać, tylko po dokupieniu świeżego wkładu.
Zniczodzielnia to rozwiązanie ekologiczne, gdyż pozwoli na zredukowanie liczby odpadów komunalnych i ponowne ich wykorzystanie, ale także ekonomiczne, gdyż umożliwi szczecinianom zaoszczędzenie na regularnych wydatkach. Dzięki temu pomysłowi zamiast kupować całkowicie nowe znicze, by postawić je na grobach swoich najbliższych, wystarczy wypożyczyć używaną osłonkę z szafki i wydać ułamek kwoty na sam wkład. Po wypaleniu się knota, szklaną oprawę można ponownie wstawić do Zniczodzielni, by skorzystały z niej kolejne osoby.
Nie tylko znicze
Z szafki można również zupełnie bezpłatnie wypożyczyć narzędzia do porządkowania i konserwowania grobów. Wśród nich dostępne są konewki, szczotki, grabki i haczki. Od prywatnych akcesoriów odróżnia je widoczny z daleka, pomarańczowy kolor. Po skorzystaniu z narzędzi, należy je odłożyć z powrotem do szafki. Można też swobodnie dołożyć swoje własne, już niepotrzebne sprzęty.