Cykl wykładów o historii Pomorza powraca do Filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie
4 lutego, we wtorek, w placówce bibliotecznej numer 7 w Szczecinie, mieszczącej się na placu Matki Teresy z Kalkuty pod numerem 8, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Pomerania Incognita”, poświęconego badaniu historii Pomorza. Pierwszy wykład rozpocznie się punktualnie o godzinie 18:00. Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych.
Podczas tego spotkania, dr hab. Radosław Skrycki przybliży słuchaczom swoje badania nad planami i widokami Szczecina z XVII i XVIII wieku, które gromadzone są w zbiorach Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że obwarowania Szczecina, które Szwedzi założyli w latach trzydziestych XVII wieku, przez następne 250 lat ograniczały rozwój przestrzenny miasta. Z kolei dominacja garnizonu oraz wprowadzane przez niego przepisy wojskowe determinowały życie społeczne, gospodarcze i kulturalne szczecińskiego mieszczaństwa.
Jeszcze później, wojny brandenbursko-szwedzkie, przejęcie Szczecina przez Prusy i jego włączenie do systemu twierdz ekspansywnej monarchii, miały gigantyczny wpływ na substancję miejską. Wpłynęło to na destrukcję miasta, jego przebudowę oraz zmiany, które następowały przez kolejne stulecia.