"Sanctus Otto Marianus Apostolus Pomeranie" – Muzyczne obchody 900-lecia misji świętego Ottona
Za nami szczególne wydarzenie muzyczne, które odbyło się w związku z celebracją 900. rocznicy misji św. Ottona na Pomorzu Zachodnim oraz w kontekście 4. rocznicy Koronacji Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski. Kompozycję pt. „Sanctus Otto Marianus Apostolus Pomeranie”, pióra Anny Marii Huszczy, mieliśmy okazję usłyszeć w szczecińskim kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Wykonawcą tego niecodziennego utworu był Chór Politechniki Morskiej.
Wyjątkowość tej kompozycji polegała na jej głębokiej metaforyczności, ukazującej proces chrystianizacji na ziemiach polskich, poprzez różnorodność muzyczną. Dzieło to zawierało wiele zwrotów akcji, zarówno pozytywnych jak i tych mniej optymistycznych, które stanowiły o budowaniu narracji muzycznej. Jak zapowiadała Anna Maria Huszcza, autorka kompozycji, słuchacze mogli doświadczyć muzycznego ścierania się kultury chrześcijańskiej z kulturą słowiańską.
Niezwykły charakter utworu podkreślał fakt, iż skomponowany został on dla chóru mieszanej oraz multiperkusji, przy wykorzystaniu niecodziennych instrumentów towarzyszących, jakim były kamienie. Jak wskazała Sylwia Fabiańczyk-Makuch, dyrygent Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie, do kompozycji te należy zaliczyć liczne ekspresyjne fragmenty, które mogły zaskoczyć słuchaczy. Zastosowanie nietypowych instrumentów, takich jak saksofon czy trio smyczkowe, dodawało dziełu nowatorskiego wymiaru.
Kompozycja została stworzona na zamówienie proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela w Szczecinie, co świadczy o jej unikalności i wysokim poziomie artystycznym.