Odtwarzanie zieleni na skarpie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie po katastrofie budowlanej

Odtwarzanie zieleni na skarpie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie po katastrofie budowlanej

Skarpa północna zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie pierwotnie planowano renesansowe ogrody, jest obecnie obsadzana nowymi roślinami. Te zastąpią samosiejki, które zostały wcześniej wycięte, oraz planowane ogrody, które ze względów bezpieczeństwa nie będą już realizowane w tym miejscu.

Zieleń powoli odzyskuje swoje miejsce na terenie Zamku Książąt Pomorskich. W dolnej części skarpy, wzdłuż ścieżki prowadzącej ku Odry, pojawiły się już młode drzewa. Natomiast na skarpie sadzone są krzewy i trawy, które nie tylko dodają estetyki krajobrazowi, ale mają również kluczową rolę w stabilizacji gruntu, zapobiegając jego osuwaniu się.

– Skarpa została odpowiednio zabezpieczona i przeprofilowana – mówi Monika Adamowska, rzeczniczka prasowa Zamku Książąt Pomorskich. – Aktualnie sadzimy głównie rośliny pokrywowe: irgę rozłożystą oraz różne byliny, krzewy i drzewa. Przy podnóża skarpy wybierane są gatunki odporne na warunki miejskie, takie jak grab zwyczajny.

Warto przypomnieć, że prace modernizacyjne na trzech zamkowych tarasach i skarpie od strony Trasy Zamkowej są nierozerwalnie związane z odbudową północnego skrzydła Zamku, które zostało zniszczone podczas katastrofy budowlanej w 2017 roku. Wówczas doszło do zawalenia się prawie wszystkich kondygnacji tej części obiektu.

Katastrofa ta spowodowała wstrzymanie planowanej inwestycji, mającej na celu remont tarasów zamkowych. Do realizacji tego pomysłu powrócono tylko po stwierdzeniu, że wnętrza północnego skrzydła są bezpieczne i mogą być odbudowane. Odtąd rozpoczęły się prace zarówno wewnątrz zamku, jak i na zewnątrz: na wszystkich trzech tarasach (południowym, wschodnim i północnym) oraz na skarpie.